پارسا نیوز

اخبار تحلیلی - خبری مستقل و فوری

پارسا نیوز

اخبار تحلیلی - خبری مستقل و فوری

این سایت اطلاع رسانی بی طرفانه در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران میباشد و به هیچ گروه و جناح سیاسی وابستگی ندارد.
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

اعتراض نهاد حقوق بشری به گزینه روحانی برای وزارت دادگستری: یک «جنایتکار» دیگر


 

علیرضا آوایی در مراسم تودیع خود در مقام رئیس کل دادگستری تهران در کنار ابراهیم رئیسی (راست) از مسئولان وقت قوه قضاییه

در حالیکه حسن روحانی وزیر جنجالی دادگستری دولت اول خود را با گزینه جدیدی جایگزین کرده، اما یک گروه مدافع حقوق بشر به گزینه جدید روحانی نیز معترض است و می گوید علیرضا آوایی وزیر دادگستری پیشنهادی نیز مانند مصطفی پورمحمدی، «در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ متهم است».

سایت گروه حقوق بشری «عدالت برای ایران» نوشت: علیرضا آوایی به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ متهم است و در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار دارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۱ ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۲۳:۳۷


۲۰ مرداد ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی امروز جمعه و روز پنجشنبه در هشدارهایی جدی و محکم تر به کره شمالی گفت اگر پیونگ یانگ آغازگر جنگ باشد، چیزی برایشان اتفاق خواهد افتاد که هرگز تصور نمی‌کردند ممکن باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی امروز جمعه و روز پنجشنبه در هشدارهایی جدی و محکم تر به کره شمالی گفت اگر پیونگ یانگ آغازگر جنگ باشد، چیزی برایشان اتفاق خواهد افتاد که هرگز تصور نمی‌کردند ممکن باشد.

ترامپ روز پنجشنبه گفت شاید هشدار قبلی او که کره شمالی با آتش و خشم آمریکا روبرو خواهد شد، به اندازه کافی قوی نبوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در اولین توئیت روز جمعه خود نوشت: « گزینه نظامی کاملا آماده است. آماده شلیک است. کره شمالی نباید نابخردانه عمل کند. امیداورم که کیم جونگ اون مسیر دیگری را برگزیند.»

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۲۳:۲۲

 

غیاب زنان در میان وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم، در کنار نادیده گرفتن اهل سنت، بیشترین انتقادها را متوجه حسن روحانی کرده است. از مراجع شیعه به عنوان عامل اصلی سهیم نکردن زنان و اقلیت‌ها در کابینه سخن می‌رود.

محمدرضا عارف خواستار "بررسی ریشه" غیاب زنان در کابینه پیشنهادی روحانی شده است

محمد رضا عارف، رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، روز جمعه (۲۰ مرداد/ ۱۱ اوت) با اشاره به غیاب زنان در کابینه پیشنهادی جدید، خواستار "بررسی ریشه" آن شد.

رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: «امروز جهان به سمتی رفته که برخی کشورها برای کاهش تنش‌ها وزیر دفاع خود را از زنان انتخاب می‌کنند، اما امروز در کابینه ما یک زن هم نیست که باید بررسی شود ریشه آن در کجاست

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۲۳:۰۲

زمزمه‌های مخالفت مجلس با برخی وزیران پیشنهادی روحانی

برخی از نمایندگان مجلس شانس کسب رأی اعتماد چند نفر از گزینه‌های پیشنهادی حسن روحانی را ناچیز ارزیابی کرده‌اند. یک عضو فراکسیون امید می‌گوید اعضای این فراکسیون به طور قطع به سه وزیر پیشنهادی رأی موافق نخواهند داد.

 

مراسم تحلیف حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی

نامه حسن روحانی برای معرفی وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم سه روز پیش (سه‌شنبه ۱۷ مرداد) توسط حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد. فهرست پیشنهادی روحانی شامل نام ۱۷ نفر است که ۹ نفر آنها در دولت یازدهم نیز حضور داشته‌اند. گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم هنوز معرفی نشده است.

الیاس حضرتی، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس، جمعه بیستم مرداد به سایت خبری تابناک گفت: «قطعا چند نفری از وزرای پیشنهادی نمی‌توانند رأی اعتماد بگیرند

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۲۲:۵۵

 

صدر در جستجوی موازنه مثبت در جده !

گفت و گوی روزنامه روزان با اردشیر پشنگ برای بررسی اهداف سفر مقتدی صدر به عربستان سعودی

 

فراتاب گروه بین الملل: در شرایطی که کشور عراق دوران سخت مبارزه با داعش و اشغال خاک این کشور توسط این گروه تروریستی را در حال پشت سر گذاشتن است، اکنون فرصتی جدید برای بازسازی و بازتعریف سیاست خارجی این کشور نسبت به همسایگان و حتی قدرت‌های بین‌المللی ایجاد شده است. در همین راستا، سفر مقتدی صدر از علمای با نفوذ کشور عراق و رئیس دومین فراکسیون بزرگ شیعیان در مجلس قانونگذاری کشور عراق، به عربستان آغازی برای فصل جدید مناسبات عراق با جهان عرب است. سفر صدر به عربستان در روز یک‌شنبه هفته جاری و دیدار روز دوشنبه او با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور را می‌توان اولین سیگنال‌های این موضوع ارزیابی کرد. به نظر می‌رسد در شرایط جدید دولت مستقر در عراق به این موضوع توجه می‌کند که در عراق پسا داعش، این کشور نیازمند بازتعریف مناسبات و گستره همکاری‌های خود با جهان عرب است. در حقیقت این مسئله درست به نظر می‌رسد که در تقسیم‌بندی‌ها و مرزبندی‌های حکومت ائتلافی عراق، شیعیان در راس قدرت هستند؛ اما این واقعیت نیز باید مورد توجه قرار گیرد که دولت‌مردان عراقی هویتی عربی نیز برای خود قائل هستند. در مجموع با نظر به این تفاسیر برای بررسی دقیق‌تر اهداف و انگیزه‌های مقتدی صدر از سفر به کشور عربستان، «روزان» دیدگاه‌ها و تحلیل‌های دکتر اردشیر پشنگ، کارشناس ارشد مسائل عراق را جویا شده است.

«صدر» در مقام نماینده هویت عربی شیعی خود را بازنمایی کرده است

اردشیر پشنگ در ارتباط با اهداف مقتدی صدر از سفر به عربستان بر این باور است که باید نگاهی به عملکرد جریان وابسته به این رهبر سیاسی کشور عراق داشته باشیم. مقتدی صدر در سال‌های اخیر تلاش مضاعفی داشته که جایگاه خود را به عنوان یک جریان سیاسی مهم در کشور عراق اثبات کند. صدر دومین جریان قدرتمند شیعی را در مجلس نمایندگان کشور عراق تحت ریاست خود دارد. همچنین در سال‌های اخیر، به ویژه در سال‌های بعد از 2011 تلاش کرده خود را به عنوان جریانی عربی- شیعی جلوه دهد که مخالف هر نوع دخالت کشورهای دیگر در امور عراق است. علاوه بر این جریان صدر تلاش کرده در داخل عراق، از مرزهای هویتی شیعی و عربی گذار کند و روابطی حسنه از مناسبات را با دیگر هویت‌ها در عراق از جمله حکومت اقلیم کردستان برقرار کرده است.

از سوی دیگر در سال‌های بعد از 2003 که کشور عراق به محلی برای اعمال نفوذ قدرت‌های بزرگ جهانی و حتی قدرت‌های منطقه‌ای تبدیل شد، صدر تلاش کرد تا در قامت رهبری سیاسی و طرفدار حفظ استقلال ملی کشور عراق، در برابر نیروهای خارجی و بخصوص آمریکا مقاومت کند. هر چند در سال های ابتدایی بعد از 2003 این موضوع به شکلی جدید مطرح بود که جریان صدر در مقام یک جریان سیاسی شیعی ارتباطات نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران دارد و اساسا در مقام یک گروه نزدیک به تهران عمل می‌کند؛ اما در سال‌های بعد از 2011 یعنی پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا در عراق، شاهد بوده‌ایم که مقتدی صدر موضعی بسیار متفاوت از گذشته را اتخاذ کرده است. اساس رویکرد و موضوع جدید صدر را پیگیری سیاست «موازنه مثبت» نامگذاری کرد.

 

بهر‌ه‌گیری از  نزدیکی به اعراب سنی برای افزایش قدرت در ساختار سیاسی عراق

این کارشناس ارشد مسائل عراق در بخشی دیگر از گفته ها خود بر این باور است که در سال‌های بعد از 2011 مقتدی صدر بر اساس سیاست موازنه مثبت تلاش کرد که روابطی منطقی و معقول را با کشورهای عرب سنی از جمله عربستان، اردن و کویت برقرار کند. اکنون نیز به نظر می‌رسد در عراق آینده یا در عراق پساداعش صدر در پی آن است که اختلافات و تنش‌های هویتی شیعیان عراق با اهل سنت را کاهش دهد و نزدیکی بیشتری را میان عراق با کشورهای عرب برقرار کند. همچنین، در سطحی دیگر صدر قصد دارد در انتخابات پیش‌روی مجلس نمایندگان عراق، از نزدیکی و دوستی با اعراب سنی نهایت بهره‌برداری را داشته باشد. واقعیت آن است صدر با ظرافت خاصی به اهمیت نزدیک جریان وابسته به خود و دولت عراق با اعراب سنی در داخل کشور و کشورهای عرب سنی در منطقه خارومیانه پی برده است. این یک واقعیت پذیرفته شده است که در عراق جدید هیچ یک از گروه‌ها و جناح‌های سیاسی به تنهایی توان دست‌یابی به دولت و کابینه را ندارند. از این رو، نیازمند همگرایی با دیگر جریان‌ها و حتی در مقاطعی کمک گرفتن از قدرت‌های منطقه‌ای پرنفوذ در عراق هستند. بر همین مبنا صدر در تحولات جدید کشور عراق در پی آن است تا از نفوذ کشور عربستان در میان جامعه اهل سنت عراق، به عنوان عاملی برای تقویت جایگاه سیاسی خود در عراق بهره بگیرد.

 

ایجاد موازنه قدرت میان ایران و عربستان در عراق

پشنگ در بُعدی دیگر به تشریح مساله «موازنه مثبت» پرداخت و گفت از سال 2003 که نظام بعثی در بغداد ساقط شد این کشور به محل نفوذ و اثرگذاری قدرت های مختلف فرامنطقه ای و منطقه ای تبدیل شده است و با توجه به ضعف ساختاری و مشکلات متعددی که دولت مستقر در بغداد با آن مواجه است، به نظر می رسد همچنان این کشور با دستیابی به جایگاه قدرت پیشین خود دور خواهد بود و سپهر سیاسی آن محل قدرت و نقوذ قدرتهای مختلف باقی می ماند، در چنین شرایطی وقتی نمی توان از موازنه منفی (قطع نفوذ قدرتها) استفاده کرد، راه دوم برقراری موازنه مثبت میان این قدرت هاست، به نظر می رسد مقتدی صدر در سفرش به جده و دیدار با محمد بن سلمان با چنین دیدگاهی به آنجا رفته است. به عبارت دیگر صدر که از منتقدین حضور کشورهای خارجی از جمله ایالات متحده آمریکا در عراق است و طی سالهای اخیر روابط سردی نیز با جمهوری اسلامی ایران داشته است بدنبال آن است که در زمانی که ایران دارای بیشترین نزدیکی و روابط با دولت مرکزی عراق است، با نزدیکی به عربستان سعودی تا حدی میزان نفوذ ایران در عراق را کاسته و نوعی موازنه برقرار سازد. چنین موازنه محتملی باعث افزایش بازیگری اخزاب و بازیگران میانی و البته دارای گرایشات ملی گرایانه در عراق خواهد شد. لذا صدر در وضعیتی ایده ال خواهان جلوگیری از فائق آمدن هیچیک ازین دو قدرت منطقه ای از طریق برقراری نوعی موازنه با آنها است امری که البته تا حد زیادی بستگی به جایگاه جریان تحت امر او در انتخابات آتی پارلمانی است. البته این ایده احتمالا از سوی گروهها و احزاب میانه روی سنی عرب هم با استقبال مواجه خواهد شد.

 

برقرار کردن مناسبات نزدیک و حسنه با محمد بن سلمان

در بخشی دیگر از گفته های خود این کارشناس ارشد مسائل عراق، بر این باور است که تحولات کشور عربستان و امکان پادشاهی طولانی مدت محمد بن سلمان در آینده نزدیک یکی دیگر از دلایل سفر مقتدی صدر به کشور عربستان است. صدر به این مسئله پی برده که محمد بن سلمان ولیعهد جوان سعودی‌ها در آینده نزدیک به مقام پادشاهی کشور عربستان خواهد رسید و به احتمال زیاد طی سال‌های متمادی بر این کشور حکمرانی خواهد کرد. از همین جهت، دیدار صدر با محمد بن سلمان در شهر جده مقدمه‌ای است برای نزدیکی کشور عراق به این همسایه ثروتمند و با نفوذ. در مجموع، بر اساس ذهنیت جدید حاکمان سعودی، فارغ از مثبت بودن و یا منفی بودن، در آینده می‌توان پیش‌بینی کرد که در فاکتورهای مهمی نقش ریاض در معادلات سیاسی کشور عراق تاثیرگذار خواهد بود.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۳ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۶

حسن روحانی پس از دریافت حکم تنفیذ ریاست‌ جمهوری:

 

🔹خدای بزرگ را سپاسگزارم  که یکی از بهترین روزها را برای آغاز به کار دولت دوازدهم مقدر فرمود. در آستانه ولادت علی بن موسی الرضا(ع) که فخر همه ما ایرانیان است.

 

🔹ایران با همه عظمت و شکوه تاریخی خود در برابر اسلام از سر ادب و اعتقاد تسلیم شد، آن‌چه ایران را به اسلام آورد نه برق شمشیر که نور امامت و نبوت بود.

 

🔹امام رضا (ع ) با رفتار خود درس مهربانی و مدارا را به ما آموخت.ایشان به ما یاد داد چطور می‌توان با زبان منطق با دیگران صحبت کرد.

 

🔹انقلاب حاصل مجاهدت امام و امت بود؛ امام پس از سال‌ها تبعید عزت را به ملتش ارزانی داشت.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۲۹
افکار عمومی در انتظار پاسخ هیئت نظارت بر برجام
هیئت نظارت بر برجام در حالی تصمیمی 16 بندی در برابر تحریم‌های آمریکا اتخاذ کرده که از انتشار محتوا و ماهیت این بندها خبری نیست.
آنچه از رفتار امروز دولتمردان آمریکا دریافت می‌شود، گستاخی و وقاحت به‌دلیل کوتاهی و عقب‌نشینی پی در پی دولتمردان و برخی دیگر از مسئولین ماست و اگر نسبت به این ظلم آشکار آنها واکنش دقیق و محکم نشان داده نشود، قطعا در آینده با کینه‌ورزی‌های بیشتری مواجه می‌شویم و شاید راه جبران آن سخت‌تر باشد. حفظ حقوق مردم، به اراده‌ای راسخ و اطاعت از قانون نیاز دارد.
«هیئت نظارت بر اجرای برجام» عصر دوشنبه با حضور تمامی اعضا به ریاست روحانی تشکیل جلسه داد.
در این جلسه پس از استماع گزارش‌های وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، آخرین وضعیت قانون تحریمی جدید آمریکا و تبعات آن مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۹
چهارشنبه 11 مرداد 1396-2 آگوست 2017
درجلسه هیات نظارت بر برجام به ریاست دکتر روحانی تعیین شد
16 محور برای مقابله با تحریکات آمریکا
«هیات نظارت بر اجرای برجام» عصر دوشنبه با حضور تمامی اعضا به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل جلسه داد. در این جلسه پس از استماع گزارش‌های وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، آخرین وضع قانون تحریمی جدید آمریکا و تبعات آن مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.
اعضای هیات نظارت، بر نقض تعهدات آمریکا در برجام به ویژه مفاد بندهای 26 و 28 و 29 تأکید داشته و بر ضرورت پاسخ مقتدرانه، متناسب و هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران به موضع گیری‌های ‌دولت آمریکا تاکید کردند.
هیات نظارت، با استقبال و حمایت از پیش نویس طرح قانون "مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه " که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، تصمیماتی را در 16 بند برای واکنش متناسب به تحریکات آمریکا اتخاذ کرد که متعاقبا توسط رئیس جمهوری به دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ خواهد شد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۰

کابینه دوازدهم بسته ‌شد

سر و شکل کابینه دوازدهم کم‌کم رخ نمایانده است. فردا مراسم تنفیذ و روز شنبه مراسم تحلیف رییس‌جمهور قرار است در حالی برگزار شود که به احتمال زیاد روحانی در همان روز تحلیف از کابینه دوازدهم رونمایی خواهد کرد؛ کابینه‌ای که هرچند تا اینجا اصلاح‌طلبان را آنچنان راضی نکرده است اما با سکوت و حمایت عجیب اصولگرایان همراه بوده است. عبدالله نوری مثل خیلی چهره‌های دیگر اصلاح‌طلب اخبار شنیده از کابینه را نگران‌کننده می‌دانست؛ نگران از انحراف آن از رای اکثریت مردم. در مقابل اما اصولگرایان این روزها در مقابل ترکیب کابینه سکوت کرده‌اند و ترجیح می‌دهند روی خط سهم خواهی اصلاح‌طلبان از کابینه مانور دهند. جایی که حتی حسین‌ الله‌کرم، دبیرکل سابق انصار حزب‌الله هم (که در صف اول مخالفان دولت قرار دارد) و در صف 16 میلیونی است که به رییسی رقیب روحانی رای داده، اصلاح‌طلبان را به سهم‌خواهی از روحانی متهم کرده و با این عبارات به کمک تثبیت ترکیب کابینه می‌آید: «سهم‌خواهی از کابینه در وضع فعلی قطعا به نفع دولت آینده نخواهد بود. در حال حاضر دولت ما نیازمند وحدت ملی است.» با این حال اما سخن اصلاح‌طلبان درباره کابینه همان‌طور که عبدالله نوری گفته این است که روحانی نمی‌تواند رای خود را از ٢٤ میلیون نفر بگیرد و حرف آن ١٦ میلیون نفر را عمل کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۱۲

قتِ راستی‌آزمایی روحانی

آرمان- حمید نظری

چند روز تا معرفی کابینه جدید دولت باقی مانده و همچنان بازار گمانه‌زنی‌ها در رابطه با وزرای احتمالی روحانی داغ است. البته اخباری که از گزینش افراد در کابینه شنیده می‌شود، به‌زعم بسیاری از حامیان آقای روحانی خبرهای خوبی نیست، چرا که مغایر با وعده‌ها، مطالبه‌ها و شاخص‌هایی است که از دولت تدبیروامید انتظار می‌رود. هرچند برخی نیز معتقدند آقای روحانی اهل قبول فشارهای اصولگرایان و مخالفان دولت نیست و کابینه‌ای در خور رأی 24میلیونی ملت انتخاب خواهد کرد. البته این یک روی سکه است. چهره‌های دیگری نیز هستند که نظر متفاوتی دارند. مرتضی حاجی در آخرین اظهارات خود به روزنامه ایران گفت: «بحث اصلاح‌طلبان این است که می‌خواهند دولتی باشد که تعهداتی را که به مردم داده شده عملی کند. آن کسی که رأی داده، به فرد رأی نداده؛ به شخصیتی که می‌خواهد این کارها را انجام دهد، رأی داده است؛ اگر محقق نشود بی‌وفایی شده و اعتبار آن رأی کمرنگ می‌شود. مردم باید احساس کنند در جهت همان مطالبات و وعده‌ها حرکت می‌شود. انتخاب مدیران باید به گونه‌ای باشد که مردم این پیام را دریافت کنند که برنامه‌هایی که به آن رأی دادند، اجرایی می‌شود. بحث این نیست که اصلاح‌طلبان را در دولت قرار دهیم؛ ما چنین حرف و توقعی نداریم. باور شخصی من این است که اصلاح‌طلبی و اصلاحات در کشور انجام شود؛ مهم نیست چه کسی انجام می‌دهد.»

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۰۸